Blog

Płacenie zegarkiem: Czym jest i jak to działa.

Gotówka stopniowo ustępuje miejsca kartom plastikowym: jeśli pięć lat temu nie każdy supermarket mógł pochwalić się terminalem do przyjmowania kart, dziś nawet technologia płatności zbliżeniowych jest dość powszechna. Klienci szukają w bankach rozwiązań, które pozwolą im płacić za zakupy jeszcze szybciej i wygodniej. Stąd możliwość płatności za zakupy zegarkiem.

Jak to działa?

Chip jest połączony do twojego konta bankowego. Dzięki antenie wbudowanej w kopertę zegarka i technologii NFC, możesz zapłacić za zakup, po prostu zbliżając zegarek do terminala akceptującego technologię zbliżeniową MasterCard (Near Field Communication - bezprzewodowa technologia komunikacji wysokiej częstotliwości, która umożliwia wymianę dane między urządzeniami znajdującymi się w odległości około 10 centymetrów). Pomysł płacenia za zakupy zegarkami w technologii watch2pay nie należy do firmy finansowej, ale do firmy zegarmistrzowskiej LAKS. LAKS produkuje zegarki od blisko 30 lat i przez cały ten czas starała się, aby jej zegarki były czymś więcej niż tylko stylowym licznikiem czasu. Zapłacenie za zakup w sklepie, bilet do kina i obiad w kawiarni z zegarem i technologią płatności zbliżeniowych MasterCard zajmie ci dosłownie pięć sekund.

Co to jest Apple Pay

Tzw. portfel elektroniczny umożliwia dokonywanie płatności za zakupy zarówno smartfonem, jak i zegarkiem Apple Watch. Użytkownicy mogą dokonać płatności w terminalu obsługującym płatności zbliżeniowe. Musi być oznaczony PayPass lub PayWare. Wszystko dzięki temu, że system ten działa w oparciu o protokół NFC. Zaletą tej możliwości jest to, że zamiast korzystać z karty bankowej, wystarczy podłączyć do terminala zegarek Apple. Płatność jest natychmiastowa. W ten sposób możesz płacić nie tylko w sklepach, ale także w metrze czy innych lokalach. Portfel elektroniczny działa nawet wtedy, gdy nie ma połączenia z siecią WWW. Oprogramowanie Apple Pay będzie działać również w sieci. Dodatkową zaletą usługi od marki Apple jest to, że jest solidnie zabezpieczona. Numer karty jest zawsze utrzymywany w tajemnicy. Dodanie karty kredytowej do Apple Pay odbywa się bez zapisywania jej numeru na smartwatchach i serwerach Apple.

Jak i gdzie działa Garmin Pay

Garmin Pay to bezdotykowy sposób płacenia za zakupy za pośrednictwem terminala w sklepie, restauracji lub gdziekolwiek gdzie jest taka możliwość. Wymaga smartfona zgodnego z systemem operacyjnym Android lub iOS (Apple). Ta funkcja została stworzona specjalnie dla tych, którzy są w ciągłym ruchu, dla tych, którzy potrzebują zaoszczędzić czas.

Szczególnie wygodne jest korzystanie z Garmin Pay podczas biegu. Garmin Pay współpracuje z Visa® i MasterCard®. Wprowadzając informacje o swoich kartach plastikowych do portfela elektronicznego Garmin Pay, nadal możesz korzystać z bonusów i korzyści wszystkich swoich kart, tylko że teraz są one w twoim zegarku.

NFC

W ostatnim czasie coraz więcej urządzeń wyposażonych jest w moduł NFC, który umożliwia płacenie za zakupy w sposób zbliżeniowy. Producenci, dodając taką funkcjonalność do swoich urządzeń, starają się uczynić je bardziej użytecznymi i wygodnymi dla przyciągnięcia większej liczby kupujących. NFC to skrót od Near Field Communication. Mówiąc najprościej, jest to technologia bezprzewodowej transmisji danych, która działa na niewielką odległość: promień komunikacji nie przekracza 10 centymetrów. Wymiana informacji między urządzeniami odbywa się za pomocą sygnału radiowego, dzięki czemu proces nawiązywania komunikacji między urządzeniami jest bardzo szybki, poniżej jednej dziesiątej sekundy. Większość głównych producentów zegarków NFC współpracuje z własnym systemem płatności: Apple - Apple Pay; Garmin - Garmin Pay; Huawei - Huawei Pay; FitBit - FitBit Pay; Samsung - Samsung Pay; Zegarki Wear OS - Google Pay.

Zobacz również