Poradnik zakupowy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zegarka

Dziś zegarki na rękę nie tylko pokazują teraz godzinę, ale także przekazują światu twój gust i styl. Niektórzy wolą zegarek ze złożonym mechanizmem, podczas gdy inni wybierają lekki zegarek na baterie do codziennego użytku.

Jaka jest różnica między zegarkami kwarcowymi a mechanicznymi

Zegarki kwarcowe i mechaniczne różnią się od siebie konstrukcją mechanizmu. W zegarku mechanicznym mechanizm jest napędzany przez sprężynę, która obraca się spiralnie. Źródłem zegarka kwarcowego jest bateria. Zegarki kwarcowe są precyzyjne i lekkie, nie wymagają ciągłego nakręcania - w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych. Jedyną trudnością jest to, że musisz okresowo kupować do nich baterie. Zegarki mechaniczne są bardziej skomplikowane niż kwarcowe, dlatego są droższe. Zegarki mechaniczne to klasyka, czasem wyglądają jak biżuteria.

Koperta

Koperty zegarków na rękę są często wykonane ze stali nierdzewnej, tytanu i mosiądzu oraz tworzywa sztucznego. Stal nierdzewna to trwały i hipoalergiczny materiał, który nie koroduje. Zadrapania na stalowym zegarku są rzadkie, ale nawet jeśli tak, zegarek można polerować. Tytan to lekki, hipoalergiczny materiał. Ma niską przewodność cieplną, zegarek zawsze będzie ciepły na nadgarstku. Minus tytanu - łatwo pojawiają się na nim rysy. Plastikowe zegarki są lekkie, niedrogie i mogą mieć dowolny kolor. Plastikowe zegarki są odpowiednie dla dzieci, młodzieży, dorosłych kochających sportowy styl. Zegarki z mosiądzu również nie będą kosztowne, ale kupując je, trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają powłokę - bez niej zegarek będzie korodował i pozostawi ślady na dłoniach.

Jakie szkło może mieć zegarek?

Zegarek może mieć szkło plastikowe, mineralne lub szafirowe. Zegarki z plastikowym szkłem są niedrogie. Takiego szkła nie da się rozbić, ale można go łatwo zarysować. Z biegiem czasu plastik może zmętnieć. Szkło mineralne jest droższe niż szkło plastikowe, ale nie rysuje się i nie mętnieje tak bardzo. Najbardziej odpornym na zarysowania i najdroższym jest szafirowe szkło. Jest twarde, ale kruche, więc musisz traktować je ostrożnie.

klasyczny zegarek ze skórzaną bransoletką

Z jakiego materiału może być wykonany pasek lub bransoletka do zegarka?

Pasek lub bransoletka do zegarka jest często wykonany ze stali nierdzewnej, skóry naturalnej i sztucznej, gumy i plastiku. Stal szlachetna to przyzwoity materiał na bransoletkę: nie brudzi dłoni, jest hipoalergiczna i odporna na zarysowania. Pasek ze skóry naturalnej jest trwały, wygląda stylowo. Warto kupić paski wykonane z miękkiej skóry, która nie boi się zagnieceń i nie pachnie. Paski ze sztucznej skóry kosztują mniej niż paski z prawdziwej skóry, ale zużywają się szybciej. Guma to ciekawy i trwały materiał, który będzie dobrze leżał na dłoni. Jest hipoalergiczna i przyjemna w dotyku. Wadą jest to, że brud może wgryźć się w materiał. Plastikowe paski są lekkie, mogą mieć dowolny kolor, a nawet wzór. Wybierając pasek plastikowy, należy dokładnie sprawdzić jakość materiału - czy pachnie, czy jest wystarczająco miękki i wytrzymały.

Zegarki wodoodporne

Jeśli chcesz, aby zegarek był wodoodporny, zwróć uwagę na wskaźnik wodoodporności. Wodoszczelność jest oznaczona literami WR. Zegarki wodoodporne WR30 można ochlapać podczas mycia rąk, nie boją się też deszczu. Zegarek z oceną WR50 może być używany do pływania, ale nie do nurkowania. Możesz nurkować z zegarkiem klasy WR100 i nurkować z zegarkiem klasy WR200.

Zobacz również