Wszystko o zegarkach

Jakie są rodzaje zegarków?

Już w najdawniejszych czasach ludzie starali się śledzić czas. Śledzenie czasu pomogło ludzkości w rozwoju, a wraz z pojawieniem się zegarków mechanicznych postęp zaczął nabierać tempa znacznie szybciej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów zegarków, zaprojektowanych do rozwiązywania różnorodnych zadań.

Rodzaje zegarków

Wraz z pojawieniem się zegarków mechanicznych wzrosła dokładność pomiaru czasu. Podstawą mechanizmu zegarowego jest wahadło, które wprawia w ruch dowolne źródło energii - kettlebell, sprężyna, elektryczny. Czas jest określany przez zliczenie drgań tego wahadła. To dzięki szczególnie dokładnym zegarom, chronometrom żeglarze nauczyli się synchronizować czas z ruchem słońca i innych gwiazd, a tym samym dokładnie określać ich położenie. Mimo to zegarków mechanicznych nie można nazwać najdokładniejszymi: nawet nowoczesne modele mają pewien błąd. Kolejnym krokiem w rozwoju branży zegarmistrzowskiej były zegarki elektroniczne: w nich rolę wahadła przejął generator impulsów. Generator może być kryształem kwarcu, tak jak w zegarku kwarcowym lub zwykła sieć energetyczna - jednak ze względu na spadki napięcia czasami nie jest w stanie zapewnić wymaganej dokładności. Zegary atomowe uważane są za najdokładniejsze zegary na świecie: zasada zliczania w nich opiera się na wibracjach związanych z procesami zachodzącymi na poziomie atomów i cząsteczek. Dokładność zegarów atomowych jest fenomenalna - ich błąd sięga jednej sekundy na 3 miliony lat.

Zegarek na rękę

Nowoczesny zegarek na rękę to symbol, który przekazuje światu status właściciela, podkreślając jego styl życia, gusta i światopogląd. W charakterystyce zegarka ważne jest wiele ważnych parametrów - rodzaj mechanizmu, stopień ochrony przed wodą. Kraj produkcji ma duże znaczenie w przypadku zegarków na rękę. Są kraje, w których zegarmistrzostwo jest doskonalone od ponad wieku - wśród nich wyróżnia się Japonia i Szwajcaria. W klasyfikacji szwajcarskich zegarków można zauważyć dwie kategorie: są modele w całości wyprodukowane w tym kraju oraz modele, które są montowane tylko w Szwajcarii z części częściowo dostarczonych z innych krajów. W pierwszym przypadku zegarek jest oznaczony „Swiss Made”: ma szwajcarski mechanizm, jest zainstalowany w Szwajcarii. W drugim przypadku tarcza lub koperta jest ozdobiona napisem „Swiss Movement”.

smartwatch

Rodzaje

Zegarki na rękę różnią się funkcjonalnością, wyglądem, źródłami wahań oraz sposobem wyświetlania czasu. Dość powszechna klasyfikacja dzieli zegarki na klasyczne, sportowe, złożone, jubilerskie, nurkowe, wojskowe. Zegarki klasyczne lub wieczorowe charakteryzują się minimalistycznym designem. Najbardziej standardowym wariantem jest model z trzema wskazówkami, które mogą wyświetlać tylko godzinę. Zegarek sportowy przeznaczony jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Takie modele zegarków mają odporne na wstrząsy koperty, wodoodporność, funkcje, które pozwalają mierzyć różne parametry poza czasem. Ze względu na tę zaawansowaną funkcjonalność i zwiększone wymagania dotyczące trwałości, większość zegarków sportowych ma duże koperty. W takich modelach często spotyka się hybrydowe źródła zasilania.

Zobacz również