Poradnik zakupowy

Smartwatch czy smartband co wybrać

Bransoletki fitness i smartwatche są dziś powszechne, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Inteligentne bransoletki

Smartbandy to wysoce wyspecjalizowane gadżety obsługujące funkcje pulsometru, krokomierza, budzika i śledzenia fazy snu. Istnieją wodoodporne modele IP67 / IP68, które doskonale nadają się do pływania. Mogą mieć postać spinek, klipsów, zegarków i bransoletek. Inteligentne bransoletki to zaawansowane modele trackerów. Oprócz funkcji fitness mają w swoim arsenale wskazanie połączeń i wiadomości, przypomnienia o zajęciach, GPS, kompas. Przeważnie wyposażony w wyświetlacz i przypomina „smart” zegarek.

Rodzaje inteligentnych zegarków

Inteligentne zegarki to skomputeryzowane urządzenia, które działają jako zegarek, monitor sprawności, przełącznik i panel sterowania. Aplikacja na smartfona pozwala na nadawanie połączeń, wiadomości, nadawanie poleceń głosowych, uruchamianie aplikacji w telefonie, sterowanie innymi rodzajami inteligentnych urządzeń itp. W zależności od systemu operacyjnego wyróżnia się inteligentne zegarki:

  • Android (np. Garmin Fenix, SMA S3)
  • Android Wear (np. Asus ZenWatch, Huawei Watch, Motorola 360)
  • IOS (Apple Watch);
  • Tizen (Samsung Gear Sport, Samsung Gear S3).

Co wspólnego mają bransoletka fitness i smartwatch?

Rozważmy te same funkcje i porównajmy możliwości inteligentnej bransoletki i zegarka.

Pomiar tętna, kroków i kalorii

Oba urządzenia są w stanie mierzyć tętno, liczbę wykonanych kroków i spalone kalorie podczas spaceru lub treningu. I radzą sobie z tym zadaniem niemal doskonale - dokładność wyników zależy przede wszystkim od modelu i marki, a nie od rodzaju gadżetu. Jednak aby zaimplementować funkcję na bransoletce fitness, musisz przejść do smartfona i uruchomić odpowiednią aplikację na inteligentnym zegarku - wystarczy aktywować wyświetlacz i kliknąć żądaną pozycję menu.

Budzik

Zaawansowane bransoletki sportowe i smartwatche są wyposażone w akcelerometr, który monitoruje aktywność osoby przez całą noc i budzi ją w fazie snu REM. Trudno powiedzieć gdzie lepiej sprawdza się budzik - w bransoletce fitness czy smartwatchu. Wygoda odgrywa tu kluczową rolę. Oczywiście spanie z bransoletką jest znacznie wygodniejsze niż z masywnym zegarkiem. Jednak to kwestia przyzwyczajenia.

mężczyzna ze smartwatchem na ręku

Transmisja połączeń

Zarówno bransoletka fitness (z wyjątkiem prostych trackerów), jak i inteligentny zegarek mogą powiadamiać cię o połączeniach. Różnica polega na tym, że pierwsza sygnalizuje tylko, że ktoś do ciebie dzwoni, a druga pokazuje, kto dzwoni, a nawet pozwala odebrać / odrzucić połączenie. Niektóre modele, takie jak Apple Watch, zapewniają możliwość wykonywania połączeń.

Zarządzanie wiadomościami

Tu zachodzi podobna zależność jak w przypadku rozmów. Bransoletka fitness informuje tylko o tym, że otrzymałeś wiadomość od komunikatora lub SMS-a. A smartwatch dodatkowo demonstruje też treść wiadomości i pozwala na wysłanie krótkiej odpowiedzi bezpośrednio z wyświetlacza.

Lokalizator GPS

Oba gadżety świetnie sobie radzą z układaniem tras i zapewniają możliwość wysyłania współrzędnych lokalizacji do dowolnego smartfona.

Wyświetlanie czasu

Bransoletki fitness nowej generacji, takie jak Berace L38I, Samsung Gear Fit 2 Pro, Huawei AW61, są wyposażone w wyświetlacz, dzięki czemu mogą pokazywać czas na równi z inteligentnymi zegarkami. „Atrakcją” zegarka jest możliwość zmiany tarcz według własnych upodobań.

Zobacz również