Poradnik zakupowy

Abażur czy klosz?

Abażur czy klosz?

Istnieje wiele sposobów na stworzenie pięknego i spersonalizowanego wyglądu domowych wnętrz. Nawet najdrobniejsze elementy, na które wiele osób nie zwraca większej uwagi, mogą mieć znaczący wpływ na estetykę pomieszczenia. Klosze i abażury znajdują się w niemal każdym domu i mieszkaniu i mogą mieć znaczący wpływ na wygląd i charakter pomieszczenia. Co jest lepsze, abażur czy klosz? I na co zwrócić uwagę przy wyborze jednego z nich?

Jaka jest różnica między abażurem a kloszem?

Abażur i klosz, choć często używane zamiennie w tym samym zdaniu, to dwa różne produkty. Abażur, który jest wykonany ze szkła i zwykle mieści żarówkę, służy do dekoracji źródeł światła, takich jak lampy ścienne i wiszące. Klosz jest elementem dekoracyjnym lampy, a także sposobem na tłumienie zbyt dużej ilości światła. Jest on zwykle większy i wykonany z różnych materiałów, w tym bogato zdobionej tkaniny.

Który z nich jest lepszy? Abażur czy klosz?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć bez wahania, a wynika to z dużej różnorodności stylów aranżacji wnętrz i gustów użytkowników. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym chociażby w sklepach takich jak Leroy Merlin czy Lampy.pl. Porównać je, sprawdzić ich zastosowanie, a następnie zdecydować, które rozwiązanie preferujemy. Podpowiemy, jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb.
Abażur to proste rozwiązanie, gdyż żarówka utrzymywana jest w kloszu. Jego zadaniem jest podkreślenie źródła światła w subtelny sposób, bez rzucania się w oczy, jak w przypadku abażurów. Są one idealne do dekoracji lamp podłogowych lub stołowych. Szeroka gama tkanin, wzorów i kolorów polecanych przez producentów pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania.
Po drugie, lokalizacja lamp
Jak już wspomnieliśmy, abażur pozwoli zasłonić żarówkę, dzięki czemu oświetlenie będzie wyglądało bardziej estetycznie. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku oświetlenia punktowego w kuchni czy sypialni, gdyż tworzy nastrój i nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Abażur będzie świetnie wyglądał w salonie, gdyż jest zarówno nowoczesny, jak i klasyczny.
Po trzecie: Efekt, który chcesz osiągnąć
Postaw na abażur, jeśli we współczesnym pomieszczeniu zależy ci wyłącznie na estetyce i nie chcesz silić się na przesadną oryginalność. Jeśli szukasz ekstrawaganckich rozwiązań, które wyróżnią twój dom, to oryginalne abażury są strzałem w dziesiątkę.

Podsumowując...

Warto kierować się własnym gustem, stylem i efektem, jaki chcemy uzyskać w swoim domu. Zarówno abażur, jak i klosz to piękne rozwiązania, które podkreślą piękno Twojego domu!

Zobacz również