Blog

Co nosić (i czego nie nosić) na rozmowę o pracę

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Statystyki pokazują, że ludzie naturalnie tworzą solidną opinię o kimś innym w ciągu siedmiu sekund od spotkania z nimi. Oznacza to, że masz mniej niż dziesięć sekund, aby przekonać inną osobę, jak niesamowite jesteś przed mają szansę zdecydować inaczej. Duże znaczenie pierwszego wrażenia jest duży powód, dlaczego rozmowy kwalifikacyjne są tak stresujące. Jest bardziej niż prawdopodobne, że pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na osobie przeprowadzającej z Tobą wywiad w firmie sprawi, że lub złamie swoje szanse na posiadanie możliwości na przyszłość z tą firmą.

Biorąc pod uwagę, jak szybko ludzie tworzą swoje pierwsze wrażenie o innych, ważne jest, aby ubierać się na sukces na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Sposób, w jaki się nosisz, twoja charyzma oraz umiejętności i doświadczenie, które przynosisz ze sobą na rozmowę, powinny zdobyć punkty we właściwym kierunku. Jednakże, nigdy nie lekceważ mocy swojej garderoby na rozmowie kwalifikacyjnej. Podczas gdy to, co jest w środku powinno liczyć się bardziej niż to, co jest na zewnątrz, co nosisz do rozmowy kwalifikacyjnej automatycznie wpływa na opinię rozmówcy o tobie na dobre i na złe. Jeśli twój strój krzyczy profesjonalizm i kompetencje, masz znacznie większe szanse na zatrudnienie w dowolnym miejscu niż jeśli twoje wybory stylu pokazać, że tak naprawdę nie obchodzi dużo o pozycji. Więc jak skonstruować strój na rozmowę o pracę, która przekazuje zamierzoną wiadomość do potencjalnego przyszłego szefa?

1. Pamiętaj, że nie wszystkie rozmowy kwalifikacyjne są jednakowe

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kelnerki w restauracji przy plaży jest zdecydowanie inna niż rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze w korporacji w wielkim mieście. Jest prawdopodobne, że stroje nosić do tych dwóch rozmów kwalifikacyjnych powinny być różne, zbyt. Jednak, jak zmienić strój wywiadu dla różnych wywiadów powinny zależeć bardziej od pozycji jesteś ubiegania się o i charakter wywiadu, a nie samej firmy.

Nie myśl, że swobodna natura samego zakładu oznacza, że powinieneś wyglądać swobodnie. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna dotyczy jakiegokolwiek stanowiska kierowniczego, należy ubrać się jak najbardziej profesjonalnie. Rozmowy kwalifikacyjne na bardziej swobodne stanowiska, takie jak praca w handlu detalicznym, zazwyczaj wymagają raczej stroju business casual niż business professional. Wywiady grupowe lub wywiady w nowoczesnym przemyśle technologicznym również ogólnie wezwanie do bardziej swobodny strój, który nadal wygląda profesjonalnie.

Zawsze najlepiej jest zachować ostrożność, jeśli chodzi o profesjonalizm w stroju. Lepiej jest wyglądać zbyt profesjonalnie niż zbyt swobodnie. Jeśli nie jesteś pewien, jakie są wymagania dotyczące profesjonalizmu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, poszukaj informacji. Sprawdź, czy możesz znaleźć więcej informacji na temat oczekiwań tej konkretnej firmy lub podobnych firm w tej samej branży.

2. Rozważ kolor

Możesz myśleć, że nie ma znaczenia, jaki kolor ubrania są tak długo, jak są one w odpowiednim stylu dla profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas gdy kolor marynarki nie powinien zrobić lub złamać sukces wywiadu, istnieją pewne kolory, które są lepsze do noszenia na rozmowę niż inne. Powinieneś unikać noszenia czerwieni. Jeśli chodzi o pierwsze wrażenie, ten kolor władzy daje wyłączyć wyzywające lub nawet buntownicze wibracje. Jasne, "wesołe" kolory również nie są dobrym wyborem na pierwsze rozmowy kwalifikacyjne; mają tendencję do krzyczenia "nieprofesjonalny" od samego początku.

Marynarka, czarny i biały są wszystkie bezpieczne wybory, jeśli chodzi o kolory wywiadu. Staraj się jednak, aby cały Twój wygląd nie był zbyt monochromatyczny, zwłaszcza jeśli masz na sobie wiele czarnych elementów. Wygląd, który jest cały w jednym kolorze często wychodzi jako nadmiernie intensywny. Zmieniaj kolory i faktury, aby wyglądać na bardziej wyważoną i przystępną. Na przykład, połącz elegancki marynarski blezer z koronkową białą bluzką.

3. Zachowaj skromność

Skromność jest bardzo ważna, jeśli chodzi o rozmowę o pracę. Po pierwsze, konserwatywne zużycie jest powszechnie uważany za bardziej profesjonalny niż ujawniającym odzieży. Ponadto, chcesz swoją osobowość, a nie swoje ciało, aby ukraść show w wywiadzie.

Bądź ostrożny z marynarkami. Marynarka jest popularnym wyborem na rozmowę kwalifikacyjną nie bez powodu. Jednakże, ich naturalny skośny krój automatycznie tworzy niski dekolt. Upewnij się, że sparujesz marynarkę z niskim dekoltem z bluzką z wysokim dekoltem lub zapięciem na guziki.

4. Zrównoważ profesjonalizm z dostępnością

Na rozmowie kwalifikacyjnej chcesz wyglądać profesjonalnie, ale chcesz też być przystępna. Nikt nie chce zatrudnić pracownika, który wygląda jak robot, a nie jak prawdziwy człowiek.

Nie oznacza to, że powinieneś założyć dżinsy i T-shirt na rozmowę kwalifikacyjną. Po prostu upewnij się, że czujesz się komfortowo i autentycznie w stroju, który wybierzesz. To pomoże Ci wyglądać i czuć się przystępny, jak również profesjonalny.

5. Skup się na swoim wyglądzie jako całości

Prawdopodobnie najważniejszą częścią układania stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest upewnienie się, że wyglądasz spójnie. Nie zwracaj zbyt dużej uwagi na pojedyncze elementy stroju. Zamiast tego, upewnij się, że twój wygląd jako całość jest elegancki i bezbłędnie się komponuje.

Świetnym sposobem na to jest połączenie dwóch lub trzech różnych kolorów i faktur i wymieszanie ich w całym wyglądzie. Jeżeli zdecydujesz się na białą marynarkę z czarną koszulą, załóż również białe buty. Marynarskie czółenka dopasuj do marynarskiej bluzki.

6. Nie lekceważ znaczenia butów

Buty są jednym z najważniejszych elementów stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Właściwe (lub niewłaściwe) buty mogą zmienić lub zepsuć Twój wygląd jako całość. Zawsze dobrze jest nosić rozsądne obcasy, jeśli to możliwe. Nie wybieraj szpilek, ale szpilki, czółenka i kliny dodadzą Ci stylu i profesjonalizmu.

Jeśli nie czujesz się komfortowo w butach na obcasie, nie zakładaj ich. Zamiast tego postaw na proste, płaskie buty, które wyglądają profesjonalnie i nie odwracają uwagi od całości stylizacji.

7. Starannie się wyróżnij

To nie jest dobry pomysł, aby spróbować pokazać rozmówcy, jak wyjątkowy jest twój styl z twoim strojem wywiadu. Pamiętaj, że zachowanie profesjonalizmu powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Jednakże, nie krępuj się, aby odróżnić się od hordy innych ankieterów w prosty sposób.

Świetnym sposobem na to jest dodanie prostego akcesorium, które nie umniejsza profesjonalizmu Twojego wyglądu. Spróbuj bransoletki, naszyjnik z wisiorkiem lub odpowiedni szalik mody.

Rozmowy kwalifikacyjne zawsze są przerażające. Czując się pewnie w swoim stroju na rozmowę kwalifikacyjną, możesz pomóc sobie z nerwami. Umieść profesjonalizm pierwszy i niech twój strój i osobowość pracować ich magię razem, aby cię zatrudnić.

I tutaj jest wielki przewodnik na temat jak wylądować pracę w epoce cyfrowej, ten przewodnik pomoże Ci opanować poszukiwania pracy!

Zobacz również