Wszystko o zegarkach

Zegarek z podświetleniem - jakie są rodzaje?

Funkcją podświetlenia w zegarku nikogo już dziś nie zaskakuje. Bez niej nie można sobie wyobrazić dziś żadnego nowoczesnego modelu - pozwala ona na odczyt wskaźników i czasu niezależnie od pory dnia i warunków widoczności. Opcję można aktywować, naciskając jeden raz górny przycisk, jednak działanie funkcji różni się w modelach różnych marek.

Technologia podświetlenia Indiglo

Podświetlenie Indiglo to rozwiązanie rodem od amerykańskiej firmy Timex. Jest to panel elektroluminescencyjny, który oświetla tarczę. Oświetlenie jest piękne i jednolite, o mocnym bladozielonym kolorze. Technologia została wynaleziona na początku lat 90. i opatentowana w 1992 roku. Opracowanie jest znakiem firmowym marki i jest szeroko stosowane w jej produktach. Wkrótce po wynalezieniu był już używany w 4 z 5 zegarków Timex. Samo podświetlenie jest bardzo pożądaną funkcją zegarka. Zwłaszcza jeśli jest tak ergonomiczny, jak Timex. Indiglo zapewnia wyraźny obraz i dobrą widoczność. Podświetlenie włącza się, po prostu naciskając przycisk. Na powierzchni tarczy generowane jest napięcie 100-200 woltów. Działa na atomy fosforu osadzone na powierzchni. Fosfor (całkowicie nieszkodliwy) emituje fotony, które rozświetlają tarczę. W ten sposób energia elektryczna zamienia się w światło. W takim przypadku diody LED nie są używane, stosowana jest powłoka luminescencyjna. Do działania wymagany jest konwerter prądu. To taki mikro-przetwornik wbudowany w tarczę. Zasilanie jest dostarczane z akumulatora. Jeśli bateria się wyczerpie, podświetlenie tarczy może być nierówne, przyciemnione lub całkowicie zaniknąć. Nie jest to wada rozwiązania, wystarczy wymienić baterię.

Oświetlenie trytowe

Tylko wskazówki i indeksy poszczególnych tarcz można oświetlać trytem, a elektroluminescencyjne oświetlenie oświetla całą tarczę. Zastosowanie podświetlenia trytem w tarczach jest procesem znacznie bardziej złożonym niż instalacja podświetlenia elektroluminescencyjnego. Podświetlenie trytowe nie wymaga naciskania przycisków i nie wykorzystuje pomocniczych źródeł energii - czy to baterii zegarka, czy światła słonecznego. W związku z tym takie podświetlenie nie wpływa na rezerwę „witalności” nośnika energii zegarka. Tryt jest radioaktywnym izotopem wodoru używanym w broni termojądrowej jako źródło neutronów i paliwa. Tryt nie stwarza zagrożenia radiacyjnego, ponieważ jest zamknięty w szczelnych pojemnikach ze szkła borokrzemianowego. Długa żywotność bez doładowywania to główny atut podświetlenia trytu. Podświetlenie trytu może trwać nawet 25 lat.

Super LumiNova

Na szczególną uwagę zasługuje podświetlenie Super LumiNova. System ten powstał w 1993 roku. System SuperLumiNova nie zawiera substancji radioaktywnych, co oznacza, że z czasem nie traci swojej jakości, tak jak ma to miejsce w przypadku podświetlenia trytem. Z koli dioda LED zapewnia doskonałą widoczność w ciemnościach. Najczęściej w zegarkach diody LED znajdują się wzdłuż średnicy całej tarczy, nowocześni producenci produkują zegarki z funkcją automatycznego podświetlania, na przykład Certina, Diesel.

Zobacz również