Blog

18 najczęściej zadawanych pytań na temat diety keto

Dieta keto zyskuje na popularności cały czas, ale ludzie mają mnóstwo pytań, które wymagają odpowiedzi, zanim będą mogli być pewni, że jest dla nich odpowiednia. Więc zacznijmy od razu od szybkiego wyjaśnienia, a następnie przejdźmy do najczęściej zadawanych pytań dotyczących diety keto!

1. Co to jest dieta Keto?

Dieta keto przestawia Twoje ciało z używania cukru z węglowodanów jako źródła paliwa. I zamiast tego jesz dietę zaspokajającą głód, składającą się z większej ilości tłuszczów - trochę tłuszczów nasyconych ze śmietany, masła i czerwonego mięsa - i jak najwięcej ze zdrowych dla serca, nienasyconych tłuszczów. Tłuszcze nienasycone uzyskuje się z awokado, oliwy z oliwek, tłustych ryb, takich jak łosoś, sardynki i makrela, jaj i innych źródeł.

Na diecie keto, można znacznie zmniejszyć lub wyciąć węglowodanów, a wątroba przełącza się do korzystania z "spalania tłuszczu" jako paliwa ciała, w tym dodatkowe ciało-tłuszczu! Możesz uzyskać więcej szczegółów na temat tego, co jest dieta Keto tutaj.

2. Jak organizm wytwarza energię?

Twoje ciało zazwyczaj wykorzystuje glukozę-cukier z węglowodanów, które jesz, jako źródło paliwa. I jak wiemy, jest to metoda, która tworzy "cukrowe wzloty" i "upadki" w ciągu dnia. Za każdym razem, gdy nasz organizm dostaje niski poziom cukru, mamy apetyt na więcej węglowodanów w słodkich pokarmach, napojach i skrobiowych produktach spożywczych, a dla niektórych osób prowadzi to do przejadania się i otyłości. Powodem, dla którego znaleźliśmy się w takiej sytuacji, jest prawdopodobnie ilość przetworzonej żywności, która zalała rynek w ciągu ostatnich 50 lat.

3. Czy przetworzoną żywność można winić za epidemię otyłości?

Tak. Jedzenie przetworzonej żywności było jak bomba zegarowa, która w końcu eksplodowała i spowodowała ogromną ilość problemów zdrowotnych i chorób metabolicznych. Dlatego, ponieważ wszystkie przetworzone produkty są pełne węglowodanów, niezdrowych tłuszczów, cukru, soli i chemikaliów, od dziesięcioleci jemy bardzo niezdrowo, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

4. Co można jeść na diecie keto?

Możesz jeść zdrowe, pyszne, tłuste, pełnowartościowe pokarmy, takie jak bekon, śmietana, masło, czerwone mięso, ryby i tłuste ryby, takie jak łosoś i sardynki, niektóre owoce i awokado, plus zielone, liściaste warzywa. Ponadto jesz wiele smacznych orzechów i nasion, jako poręczne przekąski. Nie jada się żadnych przetworzonych produktów spożywczych ani zbóż, ponieważ zawierają one dużo węglowodanów i substancji chemicznych. Standardowa dieta keto ma ustalone proporcje rodzajów pożywienia, które należy spożywać codziennie, aby schudnąć szybciej niż na diecie niskotłuszczowej:

 • 75% kalorii z tłuszczu
 • 20% z białka
 • 5% z węglowodanów

A to oznacza spożywanie około 20-30 gramów węglowodanów dziennie. I utrzymanie spożycia białka do nie więcej niż 35%, jeśli jesteś kulturysta. Wysoki poziom białka podnosi poziom insuliny i obniża poziom ketonów, które organizm wytwarza z tłuszczu i zamienia w energię.

5. Czy możesz jeść owoce i warzywa?

Nie, musisz ograniczyć ilość spożywanych owoców. Wiele owoców, takich jak banany i winogrona, zawiera sporą ilość węglowodanów. Z drugiej strony, możesz jeść dużo zielonych, liściastych warzyw, takich jak jarmuż i brokuły, razem z posiłkami z czerwonego mięsa. Ale trzymaj się z dala od pasternaku, rzepy, ziemniaków, słodkich ziemniaków i marchwi, które są wszystkie bogate w węglowodany żywności.

6. Co z płatkami zbożowymi?

Zboża są również pokarmem o wysokiej zawartości węglowodanów, więc nie są one uwzględnione w diecie keto.

7. Czy muszę zrezygnować z węglowodanów na całe życie?

Nie, nie musisz. Ale będziesz czuł się pełny i zadowolony z ilości tłuszczu, który jesz na diecie keto. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, na początku drastycznie ogranicz spożycie węglowodanów. Następnie po około 2 - 3 miesiącach możesz pozwolić sobie na sporadyczne spożywanie pokarmów zawierających węglowodany. Ale jeśli potrzebujesz długoterminowej utraty wagi, należy powrócić do diety natychmiast po.

8. Czy dieta keto jest pomocna dla diabetyków i osób w stanie przedcukrzycowym?

Zdecydowanie tak! Ale tylko w przypadku cukrzycy typu 2 i stanów przedcukrzycowych. Dieta keto obniża poziom trójglicerydów (cukru we krwi) i insuliny do zdrowego poziomu, więc jest idealna do zapobiegania i faktycznego leczenia cukrzycy typu 2. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej szczegółów.

9. Czy powoduje utratę mięśni?

Nie. Zamiast tego, wysoki poziom białka i ketonów na diecie ketogenicznej pomaga zmniejszyć ilość utraty mięśni, którą każdy doświadcza na każdej diecie odchudzającej. Tak więc osoby podnoszące ciężary i seniorzy powinni zachować więcej mięśni na diecie keto, niż na innych rodzajach diet.

10. Czy można budować mięśnie na keto?

Tak, można, ale wolniej niż na diecie odchudzającej o umiarkowanej zawartości węglowodanów. Poważni sportowcy i body-builders muszą odnieść się do wariantów diety keto, specjalnie dostosowanych, aby pomóc Ci osiągnąć cele sportowe. Mogą one obejmować sporadyczne dni z obciążeniem węglowodanowym

11. Czy będę czuł się zmęczony i słaby?

Niektórzy ludzie doświadczają tych objawów w pierwszych dniach, zanim osiągną ketozę. Można to jednak zrównoważyć, obniżając ilość węglowodanów, aby przyspieszyć przejście organizmu na ketozę spalającą tłuszcz. Niektórzy ludzie uważają, że olej MCT lub suplementy ketonowe pomagają im kontynuować pracę i wypoczynek bez zmęczenia na tym etapie diety.

12. Dlaczego mój mocz pachnie owocami?

Jest to normalna część procesu dochodzenia do ketozy i powstaje w wyniku wypłukiwania produktów ubocznych powstałych w procesie diety keto.

13. Czy keto powoduje śmierdzący oddech?

Jest to tylko normalny efekt uboczny diety, który można łatwo przeciwdziałać pijąc dużo wody lub używając odświeżaczy oddechu przez krótki czas. Kiedy Twoje ciało przystosuje się do ketozy, ten efekt ustąpi. Oto więcej skutków ubocznych diety Keto, które możesz spotkać i kilka wskazówek, aby je zminimalizować.

14. Czy to prawda, że ketoza jest niebezpiecznym stanem?

Nie. Wiele osób myli ketozę z kwasicą ketonową . Ketokwasica jest poważnym stanem, który zdarza się osobom z niekontrolowaną cukrzycą. Z drugiej strony, ketoza jest naturalnym i całkowicie zdrowym sposobem wytwarzania energii przez Twój organizm.

15. Jak mogę sobie poradzić z nieprzyjemnymi objawami keto grypy?

Niektórzy ludzie dostają niestrawności i biegunki podczas pierwszych 3 tygodni diety keto. Jednak łatwo to wyleczyć, jedząc więcej warzyw o wysokiej zawartości błonnika, a w przypadku zaparć, przyjmując suplementy magnezu.

16. Czy każdy może schudnąć na diecie keto?

Dieta keto jest doskonała dla osób otyłych potrzebujących schudnąć, cukrzyków typu 2 oraz tych, którzy potrzebują poprawić swój stan metaboliczny. Istnieje jednak kilka grup osób, które nie powinny stosować diety keto.

 • Matki karmiące
 • Osoby z problemami z nerkami
 • Chorzy na cukrzycę typu 1
 • Poważni sportowcy
 • Osoby budujące ciało
 • Osoby cierpiące na anoreksję lub bulimię

Ponadto, każdy, kto rozpoczyna specjalną dietę odchudzającą, powinien koniecznie skonsultować się najpierw z lekarzem w celu uzyskania porady i zatwierdzenia sposobu odżywiania.

Ale, proszę pamiętać, że trening jest jednym z najlepszych sposobów na utratę wagi!

Przeczytaj te posty na temat utraty wagi:

 • Diety Ketogeniczne Mogą Pomóc Ci Schudnąć? Prawda czy fałsz?
 • Dieta Keto Plan posiłków dla początkujących, aby szybko stracić na wadze

17. Jak długo należy pozostać na diecie keto?

Jest to świetna krótkoterminowa dieta odchudzająca, ale ze względu na możliwość tworzenia zbyt dużej ilości cholesterolu w dłuższej perspektywie, nie jest zalecana na dłużej niż maksymalnie 2 lata. Idealnie byłoby stosować dietę keto przez okres kilku miesięcy, schudnąć, a następnie, jeśli nadal potrzebujesz schudnąć więcej, przejść na dietę z 40% do 70% dziennego spożycia węglowodanów na całe życie.

18. Czy całe pokarmy low-carb są keto?

I najważniejsze ze wszystkich do swojej wagi i ogólnego stanu zdrowia, rów wszystkie przetworzone pokarmy, które niewątpliwie spowodowały tyle poważnych chorób i wczesnych zgonów. Jedzenie całych, pożywnych pokarmów jest tym, do czego nasze ciało zostało zaprojektowane, mimo wszystko. Jedzenie przetworzonej żywności jest jak wlewanie niewłaściwego paliwa do silnika samochodu - to go rujnuje!

 

To jest ogólne wyjaśnienie celu diety keto i w żaden sposób nie może być postrzegane jako porada medyczna. Ma na celu informowanie dorosłych z poważnymi problemami z wagą i zaoferowanie tematu do dyskusji z ich ekspertami medycznymi.

Zobacz również