Poradnik zakupowy

Oświetlenie sufitowe - żyrandol czy plafon?

Plafony sufitowe to dobry wybór do pomieszczeń o niskiej wysokości sufitu. Wynika to z faktu, że oświetlenie jest montowane na ścianie lub suficie i nie zajmuje dużo miejsca. Żyrandole zapewniają więcej światła. W zależności od modelu i materiału klosza, światło może być rozproszone lub skierowane bezpośrednio. Ważne jest, aby rozważyć, co jest najważniejsze w każdym przypadku. Można wybierać między tradycyjnym żyrandolem a plafonem.

Lampy wiszące i ich zalety

Nowoczesne żyrandole są zaprojektowane tak, aby dawać jednolite światło, które nie oślepia. Montowane są pod sufitem, dzięki czemu nie zajmują cennej przestrzeni. Emitowane przez nie światło jest bardzo wyraźne. Są więc idealne jako główne źródło oświetlenia w przestrzeni.

Ważne jest, aby przy zakupie lampy wiszącej zwrócić uwagę na klosz. Ilość światła emitowanego przez żyrandol w dużej mierze zależy od tego elementu. Gdy klosz jest zamknięty na dole, ale otwarty na górze, oświetla przede wszystkim sufit i nieco mniej ściany. Gdy klosz jest zamknięty u góry i nieprzezroczysty, oświetlenie wnętrza skupia się pionowo w dół. Ten typ lampy rozprowadza światło równomiernie we wszystkich kierunkach. Eliminuje to problem olśnienia. Ciekawym rozwiązaniem są efektowne żyrandole wykonane z ażurowych materiałów, takich jak mosiężna plecionka czy wiklina. Dają one bowiem efekt światłocienia na ścianach i suficie. Dzięki temu wnętrze natychmiast staje się bardziej przytulne.

Przed zakupem oprawy oświetleniowej należy wziąć pod uwagę wysokość, na której zostanie ona umieszczona. Im wyższa oprawa, tym większy obszar może oświetlić. Będzie ona jednak emitować mniej intensywne światło. Lampa wisząca nad stołem kuchennym lub blatem nie powinna przeszkadzać w pracy. Dobrym rozwiązaniem jest model z regulowaną długością przewodu. Wiele sklepów, takich jak Black Red White czy Lampy.pl, oferuje obecnie zarówno lampy wiszące, jak i klasyczne plafony.

A co z plafonem montowanym do sufitu?

Lampy sufitowe idealnie sprawdzają się w niższych wnętrzach. W tego typu pomieszczeniach żyrandole mogłyby przeszkadzać w poruszaniu się. Plafony nie zajmują dużo miejsca. Stosuje się je w celu zaoszczędzenia miejsca w korytarzach i sypialniach dziecięcych. W przypadku żyrandoli nie jest już tak bezpiecznie. Obecnie na rynku można znaleźć nowoczesne plafony sufitowe, które są wizualnie oszałamiające i można je zainstalować w każdym pomieszczeniu.

Tego typu oświetlenie można zamontować na suficie lub ścianie. Emituje miękkie światło, które nie drażni i nie oślepia oczu. Plafony nadają się do sypialni i innych pomieszczeń, w których nie jest wymagane mocne oświetlenie.

Zobacz również