Wszystko o zegarkach

Smartwatch - jak działa?

Smartfon powstał, aby ułatwić życie człowiekowi. Połączenia, budzika, minutnika, kalendarza, odtwarzacza muzyki, edytora tekstu, dostępu do internetu – wszystko jest w tym małym urządzeniu. Aby ułatwić pracę ze smartfonem, wymyślono inteligentny zegarek.

Jak działają inteligentne zegarki

Inteligentne zegarki zazwyczaj obsługują Bluetooth, Wi-Fi, GPS, niektóre mogą obsługiwać karty SIM, mają wbudowane lub zewnętrzne czujniki, dzięki czemu mogą zbierać informacje. Wszystkie odebrane dane pojawiają się na ekranie zegarka. Inteligentne zegarki mogą działać w połączeniu ze smartfonem lub jako niezależne urządzenie. W pierwszym przypadku należy zsynchronizować zegarek ze smartfonem poprzez specjalną aplikację. W drugim przypadku korzystają z inteligentnego zegarka z obsługą karty SIM lub właściciel ma wystarczająco dużo funkcji, które ma zegarek bez łączenia się ze smartfonem.

Jak skonfigurować smartwatch

Najpierw całkowicie naładuj zegarek. Włóż kartę SIM, jeśli jest na nią miejsce i włącz zegar. Ustalamy czas i datę. Pobierz wymaganą aplikację, aby połączyć zegarek ze smartfonem. Włącz Bluetooth na zegarku i smartfonie. Wtedy nastąpi synchronizacja dwóch urządzeń. Bardziej szczegółowe ustawienia można znaleźć w instrukcji zegarka.

Ważny niuans: do jednego zegarka można podłączyć tylko jeden smartfon. Jeśli jeden telefon jest już podłączony, a potrzebujesz drugiego, musisz wylogować i usunąć ten pierwszy.

smartwatch i smartfon firmy apple

Z jakimi smartfonami współpracują smartwatche?

Inteligentne zegarki są sprzedawane z zainstalowanym systemem operacyjnym. Zasadniczo jest to Android lub iOS, ale mogą funkcjonować też inne systemy. Inteligentne zegarki można zsynchronizować z dowolnymi smartfonami w dowolnym systemie operacyjnym. Najprostsza jest synchronizacja gadżetów Apple - wystarczy włączyć Bluetooth lub Wi-Fi, a urządzenia same się sparują. Aby zsynchronizować androidy, musisz pobrać aplikację na swój smartfon. Na przykład Wear OS by Google lub BTNotification. Aby powiązać zegarek Apple z Androidem, musisz pobrać aplikacje dla obu gadżetów: BLE Utility na zegarku i Aerlink: Wear Connect na iOS na smartfonie. Następnie możesz sparować urządzenia. Synchronizujemy zegary na Androida i iPhone'a. Najpierw parujesz zegarek ze smartfonem z systemem Android, a następnie łączysz go z iPhonem za pomocą specjalnych programów.

Funkcje inteligentnego zegarka

Funkcje różnią się w zależności od modelu i roku produkcji. Im nowocześniejszy model, tym więcej możliwości. Najczęściej to synchronizacja ze smartfonem i powielanie wszystkich powiadomień na ekranie zegara - wiadomości, połączenia, listy. Możesz odbierać wiadomości za pośrednictwem zegarka lub odbierać / odrzucać połączenia, jeśli nie możesz skorzystać ze smartfona.

Kontrola aktywności fizycznej. Zegarek może liczyć kroki, sprawdzać puls i ciśnienie krwi, śledzić sen osoby i wiele więcej. W przypadku tej funkcji zegarek jest często porównywany do bransoletek fitness, które są specjalnie przystosowane do monitorowania stanu fizycznego osoby.

Sterowanie muzyką. Za pomocą zegara możesz przeglądać utwory, zmieniać ich głośność, tworzyć listy utworów i dodawać do nich utwory.

Lokalizowanie. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS lub danym ze smartfona, który jest zsynchronizowany z zegarkiem. Przydatna rzecz, jeśli ktoś zgubi się w nieznanym miejscu. Lub jeśli jesteś rodzicem i chcesz wiedzieć wszystko o ruchach twojego dziecka.

Przypomnienia, budzik, kalkulator, minutnik, stoper – czyli te same funkcje, co w smartfonie. Niektóre modele inteligentnych zegarków oprócz standardowych mają dodatkowe funkcje.

Zobacz również