Poradnik zakupowy

Survival - jaki zegarek wybrać?

Zegarek survivalowy to taki, który może towarzyszyć ci w każdej ekstremalnej sytuacji na łonie natury. Dlatego do ich wyboru należy podchodzić świadomie: muszą być niezawodne i wielofunkcyjne.

Niezawodność

Niezawodność jest na pierwszym miejscu na liście. Jeśli zegarek nie jest odporny na wstrząsy, zarysowania, kurz, wodę, wysokie i niskie temperatury, nie nadaje się do sytuacji survivalowych. Dlatego, jeśli twój budżet jest ograniczony i nie jesteś gotowy na zakup drogiego zegarka z wieloma funkcjami, zwróć uwagę na główny wskaźnik - niezawodność i trwałość. Najtańszą opcją jest plastik, jest lekki, trwały i nie koroduje. Nieco lepsza będzie metalowa obudowa wykonana ze stali nierdzewnej lub duraluminium. Idealną opcją jest tytan, który jest 5 razy mocniejszy niż stal nierdzewna i 40% lżejszy. Myśląc o wodoodporności, nie powinieneś szukać najwyższych wskaźników. W większości przypadków wystarczy, aby zegarek był odporny na deszcz i aby można było z nim pływać.

Mechanizm

Po pierwsze, istnieją zegarki z mechaniczną sprężyną, którą należy codziennie nawijać. Zegarki te są wiecznie, ale wymagają stałej opieki i nie mogą pochwalić się różnorodnymi funkcjami. To będzie tylko zegar. Dlatego zegarki elektroniczne są bardziej odpowiednie do naszych celów. Najpopularniejszą opcją są baterie, które mogą służyć przez kilka lat. Najlepszą opcją dla survivalowców są baterie litowo-jonowe lub panele słoneczne, lub kombinacja obu technologii.

zegarek leżący na trawie

Technologia ABC

Skrót ten oznacza po prostu: Wysokościomierz, Barometr i Kompas. Wysokościomierz pokazuje aktualne różnice wysokości i wzniesień, co przyda się podczas nawigacji po mapie. Barometr podaje odczyt ciśnienia atmosferycznego. Dlaczego jest to potrzebne? Odczyty ciśnienia barometrycznego pomagają przewidzieć pogodę: gdy ciśnienie gwałtownie spada, bardziej prawdopodobne jest to, że będzie padać. Dzięki barometrowi zawsze będziesz świadomy zmieniających się warunków pogodowych i będziesz mógł się na nie przygotować. I wreszcie kompas. Myślę, że nie trzeba wyjaśniać jego znaczenia dla przetrwania w ekstremalnych sytuacjach. Twój zegarek survivalowy musi mieć te trzy czujniki.

Wiele modeli ma inne funkcje, takie jak wbudowany GPS, termometr, krokomierz, kalendarz faz księżyca, latarka, ekran dotykowy i inne. Należy jednak pamiętać, że często takie zegarki za dużo ważą i ładują baterię przez kilka dni.

Rozmiar

Rozmiar jest bardzo ważny - od tego będzie zależał komfort użytkowania zegarka. Dla osób o małych i średnich nadgarstkach (od 15 do 18 cm) średnica koperty zegarka powinna wynosić od 36 mm do 44 mm. Przed zakupem upewnij się, że zegarek nie jest zbyt duży i ciężki, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach.

Pokrętło i podświetlenie

Upewnij się, że wygodnie jest odczytywać dane z tarczy zegarka, niezależnie od tego, czy jest to tarcza analogowa, elektroniczna czy kombinowana. Ważne jest, aby widzieć liczby zarówno w ciemności, jak i w ciągu dnia, szczególnie w jasnym świetle słonecznym. Zegarek, który nie dość wyraźnie pokazuje wszelkie dane, jest nieprzydatny w trudnym otoczeniu.

Zobacz również