Blog

Pięć zasad dobrej fotografii

Bez odpowiedniej kompozycji, nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje świetnego zdjęcia. To dzięki niej obrazy mogą kusić, tworzyć napięcie lub wprowadzać harmonię. Pytanie tylko, jak tworzyć wysokiej jakości fotografie?

Dobrze skonstruowana fotografia potrafi przeoczyć wiele technicznych niedoskonałości. Drobne niedoskonałości mogą być często skorygowane na etapie obróbki. Bez względu na to, czy kadrujesz zdjęcie w momencie jego robienia, czy później, te pięć zasad dobrej fotografii będzie miało zastosowanie. O ile złamanie którejś z tych zasad może czasem przynieść ciekawe rezultaty, o tyle częściej fotograf robi to świadomie, bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy. Lepiej nie eksperymentować z fotografami amatorami.

1. Zasada trójpodziału

Zasada trójpodziału była popularna w XIX wieku. Dziś jednak jest podstawą wielu udanych zdjęć. Znane cztery wyimaginowane linie, które dzielą kadr na równe części w poziomie i w pionie, są częścią większości nowoczesnych aparatów fotograficznych. Zostały one zaprojektowane, aby pomóc w tworzeniu zrównoważonych i uporządkowanych zdjęć. Efekt ten powstaje, gdy najważniejsze elementy zdjęcia znajdują się na przecięciach linii. Obszary te nazywane są mocnymi punktami obrazu. Są to obszary, na które automatycznie kieruje się wzrok oglądającego. Należy zauważyć, że osoby czytające od lewej do prawej strony (np. dla Europejczyków najsilniejszym punktem przecięcia jest ten znajdujący się u góry po lewej stronie. Jednak to dla przedstawicieli kultury arabskiej silniejszy jest punkt znajdujący się u góry po prawej stronie. Dzieje się tak dlatego, że wzrok pada najpierw na początek tekstu.
Jeśli fotografujesz pojedynczy obiekt, możliwe jest stworzenie zrównoważonego obrazu poprzez umieszczenie go w jednym z mocnych punktów obrazu. Najlepszymi punktami przecięcia dla zdjęć dorosłych i dzieci w pozycji siedzącej są te znajdujące się w dolnej części. Jeśli osoba ma być w centrum kadru, jej twarz powinna znajdować się na wysokości lub blisko wysokości górnych linii poziomych. W zależności od szczegółów zdjęcia, linia horyzontu powinna również przecinać górne lub dolne linie poziome.

2. Prosty horyzont jest niezbędny

Ludzkie mózgi lubią porządek i harmonię, nawet jeśli chodzi o fotografię. Spust migawki powinien być wciśnięty dopiero wtedy, gdy kadr zostanie uchwycony idealnie prosto. Aby upewnić się, że zdjęcie jest równe, przechyl je o kilka stopni. Lepiej jest rozpocząć zdjęcie z prostą linią horyzontu tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza że jest to łatwe do zrobienia. Nawet jeśli Twój aparat nie ma wbudowanej poziomicy, prawdopodobnie nadal będzie pozwalał Ci na korzystanie z funkcji trójpodziału, która jest bardzo przydatna w tym kontekście.

3. Dobre zdjęcie powinno zawierać prosty przekaz

Proste komunikaty to najlepsze zdjęcia. One mówią same za siebie. Kadr powinien być zawsze jasny i zrozumiały dla odbiorcy. Powinien być również na tyle duży, aby pokazać główne postacie i elementy. Choć może się to wydawać oczywiste, wielu fotografów amatorów próbuje wcisnąć w zdjęcie zbyt wiele niepotrzebnych szczegółów. Często można zobaczyć fotografie, na których uwieczniona osoba zajmuje nieproporcjonalnie małą przestrzeń w stosunku np. do pomnika w tle. Takie pamiątki są z pewnością cenne, ale nie stanowią o wysokiej jakości fotografii.

Zawsze podchodź do obiektu tak blisko, jak to tylko możliwe. Jeśli zdjęcie nie jest wystarczająco wyraźne, możesz je przyciąć w programie do edycji zdjęć.

4. Widok określa kierunek kadrowania

Ta zasada dotyczy osób patrzących w określonym kierunku lub obiektów w ruchu (takich jak samochody, rowery czy samoloty). Reguła ta opiera się na zasadzie, że więcej miejsca pozostawia się po stronie, na którą patrzy osoba lub z przodu obiektu. Nadaje to zdjęciu harmonię i poczucie przestrzeni.

5. Tło jest ważne

Odpowiednie tło może stworzyć wrażenie istnienia wielu płaszczyzn i nadać głębię dwuwymiarowej fotografii. Jest to szczególnie ważne przy robieniu zdjęć krajobrazów. Bez efektu trójwymiarowości mogą one stać się nudne. Jednak w przypadku każdego zdjęcia, nawet portretowego, ważne jest, aby zastanowić się, co dzieje się w tle. Zdjęcie może zostać całkowicie zniszczone, jeśli przeoczy się jakiś nieatrakcyjny element, nawet jeśli jest to piękna kompozycja lub wspaniały portret. Może to być drzewo wyrastające z głowy portretowanej osoby lub butelka wody obok fotografowanego zabytku.

Jakie jeszcze informacje warto znać?

Dzięki tym wskazówkom nawet osoba początkująca może nauczyć się robić lepsze zdjęcia. Jednak kompozycja obrazu to szeroki temat, a powyższe elementy są tylko częścią większego obrazu. Powinieneś również poznać inne techniki stosowane przez profesjonalistów do tworzenia wysokiej jakości zdjęć. Ważne jest, aby być cierpliwym, ponieważ umiejętność korzystania z tych zasad przychodzi wraz z doświadczeniem i wiedzą fotograficzną.

Zobacz również